Sposoby na oszczędzanie prądu w domu

Stosowanie nawyków, aby oszczędzać energię w domu jest równie korzystne dla środowiska, jak i dla Twojego portfela. Zużycie energii dramatycznie wzrosło, w wielu przypadkach dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy z kosztów niektórych z naszych nawyków. Ponadto, żyjemy w kulturze nadmiernego konsumpcjonizmu, która promuje używanie urządzeń, których nawet nie potrzebujemy. Jeśli Twoje rachunki są zbyt wysokie pod koniec miesiąca, dziś wyjaśniamy kilka rozwiązań, aby je zmniejszyć.

Zaizoluj swój dom

Jeśli chcemy, aby zużycie energii było bardziej efektywne, konieczne jest zidentyfikowanie i usunięcie nieszczelności, które zwykle koncentrują się w drzwiach i oknach. Czasami występują również w kanałach wentylacyjnych i wokół wentylatorów wyciągowych. Niektórymi z tych przecieków będą musieli zająć się fachowcy, ale inne, te prostsze, można rozwiązać samemu. Jednym z niedrogich rozwiązań w zakresie izolacji okien jest uszczelnianie. Są to paski silikonu lub innych materiałów, które umieszcza się wokół krawędzi konstrukcji okna, uszczelniając je hermetycznie. Zapobiega to przedostawaniu się zimnego powietrza przez szczeliny i pozwala zachować ciepło.

Wymień żarówki

Jedną z najłatwiejszych zmian jest zmiana żarówek w domu. Żarówki halogenowe zużywają do 10 razy więcej energii elektrycznej niż żarówki LED lub żarówki energooszczędne. Tak, są one droższe, ale ich żywotność jest również dłuższy (do 10.000 godzin), więc są one warte inwestycji.

Instalacje fotowoltaiczne

Alternatywą może być instalacja fotowoltaiczna i uzyskanie taniego prądu. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Odłącz urządzenia od zasilania

Wszystkie urządzenia elektryczne, które nie są używane, powinny być zawsze odłączone od zasilania. Telewizor, wieża stereo, komputer czy ekspres do kawy to tylko niektóre z urządzeń, które mamy tendencję do pozostawiania stale podłączonych do prądu. I ważne jest, aby wiedzieć, że gdy są one w trybie czuwania, nadal zużywają energię, nawet jeśli urządzenie jest wyłączone. Odłączanie ich na noc, kiedy wychodzimy z domu lub kiedy nie zamierzamy z nich korzystać, sprawi, że zauważymy poprawę w rachunkach za prąd.

Bierz krótkie prysznice

Kuszące jest, aby stracić poczucie czasu pod prysznicem. Jednak do pełnego i nieskazitelnego mycia nie potrzeba więcej niż 7 minut. Pozostawanie pod prysznicem przez 20 minut może spowodować wzrost rachunku. Jednym ze sposobów na poprawienie tego złego nawyku jest ustalenie czasu kąpieli pod prysznicem. Zakręcanie wody podczas namydlania się również działa. Jeśli zawarliście Państwo umowę na nocne naliczanie opłat, zaleca się również branie prysznica w nocy.

Pranie w zimnej wodzie

Statystycznie 11,8% energii, za którą płacimy pod koniec miesiąca, przypada na działanie pralki. Podgrzewanie wody do wysokich temperatur w celu wyprania ubrań jest jednym z powodów, dla których pralka jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń gospodarstwa domowego. Z tego powodu zalecamy mycie na zimno, ponieważ obecnie dysponujemy specjalnymi i silnymi detergentami, które mogą usunąć brud bez konieczności użycia gorącej wody.