Inwestycje w waluty – w jakie warto?

Duża zmienność na rynkach walutowych jest przedmiotem zainteresowania spekulantów.

Mogą oni odpowiadać nawet za 90-98% (w zależności od źródła) obrotu walutami. Jednak waluty obce mogą być skuteczną formą zachowania wartości w niepewnych czasach.

Podstawy inwestowania w waluty

Ważnym elementem zakupu walut jest tak zwany spread walutowy. Jest to różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży waluty. Im większy spread, tym trudniejszy handel tą walutą (jest mniej płynna). Oznacza to, że aby wyjść na zero, konieczny jest wzrost kursu. Innymi słowy, ze względu na spread walutowy, transakcje polegające na ciągłym zakupie i sprzedaży waluty (po tych samych kursach) pozwoliłyby szybko stracić cały kapitał. Spread walutowy jest zyskiem pośrednika.

Handel walutami można realizować albo w ramach kantorów, albo na specjalnych platformach inwestycyjnych. W przypadku zakupu w ramach kantoru musimy liczyć się na ogół z wyższymi spreadami. Jednak uzyskujemy niemal anonimowo walutę obcego państwa. Minusem jest konieczność zadbania o bezpieczeństwo środków pieniężnych przed kradzieżą czy zniszczeniem. W przypadku zakupu przez Internet środki są na ogół przechowywane na specjalnym koncie. Możliwy jest przy tym zakup instrumentów pochodnych. Są one rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych inwestorów. Pozwalają jednak na zysk, gdy kurs maleje.

Więcej artykułów o inwestowaniu w waluty znajdziesz w serwisie https://www.walutomania.pl/.

Jakie waluty kupić?

Uwzględniając, że nadrzędnym celem inwestycyjnym jest zysk, a nie bezpieczeństwo, najłatwiej będzie kupować popularne waluty takie jak euro, dolar amerykański czy frank szwajcarski. Mają one najniższe spready, więc nawet niewielki wzrost pozwala uzyskać atrakcyjną stopę zwrotu. W innych regionach geograficznych duże znaczenie mają też jen japoński, juan chiński, dolar australijski czy real brazylijski.

Jeśli poszukujemy bezpiecznej inwestycji (np. uzyskanie bezpieczeństwa przed konfliktami zbrojnymi), wartościowe mogą być franki szwajcarskie, dolar amerykański, ale też korona norweska. Ważnym czynnikiem wpływającym na kursy walutowe jest inflacja. Warto więc poszukiwać walut państw o niższej inflacji niż w Polsce. Będą to np. rial saudyjski, won południowokoreański czy rupia indyjska.