Dlaczego warto inwestować w ETF—y?

Dla wielu początkujących inwestorów giełdowych ETF—y są pojęciami bardzo często nieznanymi. Są to instrumenty, które przez cały czas starają się zdobyć coraz większą popularność. Jeśli już wiesz czym są, pojawią się kolejne pytanie — jak inwestować w ETF?

Co to jest ETF?

ETF tak samo jak inne papiery wartościowe są notowane na giełdzie. Inwestowanie w ETF powoduje, że wybierasz zdywersyfikowane portfele aktywów pochodzących od spółek zawartych w danym indeksie. Przykładowo może to być nawet WIG20. Każdy ETF śledzi inny indeks. Tytuły uczestnictwa są zależne od wyceny giełdowej. Dlatego przez cały czas można śledzić ich kurs i na bieżąco obracać jednostkami uczestnictwa — sprzedawać lub kupować. Czym fundusze ETF mogą zachęcać do siebie inwestorów? Mają one zdecydowanie niższe koszty zarządzania, a to przekłada się na Twoje zyski — są znacznie większe niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, gdzie należy ponosić bardzo duże wydatki na obsługę i analizę w danym funduszu.

ETF na Bitcoina

Od czasu do czasu można usłyszeć o zamiarach stworzenia funduszu ETF, który opierałby się na indeksie, w którego skład wchodziłyby Bitcoiny. Prawdopodobnie doprowadzą do tego bracia Winklevoss, którzy są znani z licznych batalii sądowych z Markiem Zuckerbergiem. To właśnie oni chcą doprowadzić do dużego przełomu w zarządzaniu Bitocoinami. Inwestowanie w ETF będzie o tyle praktyczne, że nie będzie stwarzało tak dużego ryzyka jak kryptowaluta — czy kupić, trzymać, czy sprzedać oraz jak i gdzie przechowywać cyfrowe monety.
Wady i zalety inwestowania w ETF
Czy warto inwestować w ETF? Oczywiście odpowiedź na to i na wiele pytań nie będzie nigdy jednoznaczna. Zależy wszystko od tego, co jest priorytetem dla danej osoby. Jednak osoba może bardziej cenić sobie bezpieczeństwo, a inne będzie zorientowana przede wszystkim na wysokie zyski.
Zalety:
● niskie koszty zarządzania,
● elastyczność handlu oraz transakcji,
● przejrzystość oraz prostota w budowie funduszy opartych na ETF,
● natychmiastowa dywersyfikacja ryzyka.
Wady:
● koszty wynikające z transakcji,
● błąd odwzorowania indeksu — tracking error,
● duże spready,
● niska popularność ETF w Polsce, a więc mało ofert na rynku polskim,
Wszystko ma swoje wady i zalety. W przypadku inwestowania w ETF najbardziej zachęcającym czynnikiem są na pewno bardzo niskie koszty zarządzania w porównaniu do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Wada, która bardzo często dyskredytuje ETF to ich niewielka popularność w Polsce.
Pytanie odnośnie do tego, czy warto inwestować w ETF należy zadać sobie samemu. Nikt nie zna Ciebie tak dobrze, jak Ty sam. Inna kwestią jest już to, jak inwestować w ETF. W tym zakresie można doszukać się wielu przeróżnych strategii oraz technik inwestowania oraz tworzenia swojego portfela inwestycyjnego. Jednak warto by we wszystkich działaniach inwestycyjnych działać tak, jak lubisz. to bardzo ważne, aby Twoje działania pokrywały się ze sposobem myślenia oraz odbierania bodźców na rynku.